Shorts Lühifilmi võistlusprogramm

Kuna maailm on jätkuvalt ebakindel paik, tunneme me kõik millestki puudust. Vajame armastust. Vajame turvatunnet. Vajame õnne. Shorts lühifilmi võistlusprogrammi filmid keskenduvad igavikulistele tõdedele ja maailmas oma kohta otsivatele inimestele. Paljude teemade hulgas käsitletakse näiteks sooidentiteeti, immigratsiooni, täiskasvanuks saamist ja vananemist, andes nii ülevaate sellest, mis tunne on praegusel heitlikul ajal elada. Kuid filmid pole vaid ajavaimu ülestähendus. See on võimalus näha, kuidas kasutavad filmitegijad kinokunsti parimal võimalikul moel. Vahel järgitakse traditsioonilisi filmikunsti reegleid. Siis aga murtakse piiridest (ja neljandast seinast) läbi ning trotsitakse traditsioone. Meie lühifilmi võistlusprogramm on vaimustust ja elevust tekitav just seetõttu, et osalevate andekate filmitegijate loomingus võib leida nii realismi, sürrealismi, komöödiat kui ka draamat. Kui te pole veel oma kohta maailmas leidnud, siis soovitame alustada otsingut kinosaalist.

Shorts Anima võistlusprogramm

Animatsioonil on võim muuta tavapärane eriliseks ja selleaastane filmisaak pole mingi erand. Tantsust võib alguse saada seiklus ning meri võib olla paik, kus oma ihadele kinnitust leida või kus uutesse sekeldustesse sattuda. Loodus on ületamatu jõud, see on ühteaegu salapärane ime ja hoiatus - seal peituvad karud, kui oskad vaid märgata, ja maastikud, mis meenutavad meile esimesi aukartustäratavaid kogemusi looduses. Ning on naisi, kes peavad ikka veel rääkima õigustest ning meeste privileegidest; usklikke, kes ei suuda inimõiguste küsimuses otsusele jõuda; ja tudengeid, kes peavad leppima ajalooliste sündmustega, mida kõik tahaksid pigem unustada. Ometi on kõik need lood vägagi tõepärased, olgu siis tegemist komöödia või õudusdraama, nukufilmi, 2D- või 3D-animatsiooniga. Programmi filmid viivad emotsionaalstele ning ratsionaalsetele Ameerika mägedele, kus midagi ei saa võtta iseenesestmõistetavana ja kõik on lõputus liikumises.

Shorts New Talents võistlusprogramm: anima

Enam värskemaks minna ei saa! Taas kord tutvustab New Talents võistlusprogramm filmitegijaid, kes oma andeid jutuvestmise ja visuaalse väljendusrikkuse teenistusse rakendades kompavad animatsiooni kui kunstivormi piire. Filmikunsti pikaajaline progressiivne õppeprotsess kipub viima loominguliste ja ootamatute lahendusteni. Animatsioon on väga ajamahukas tehnika, kuid selle tulemusi ei saa kaugeltki aeglaseks ja igavaks pidada. Väga sobivalt on ajatemaatika siinses filmivalikus ohtralt käsitlemist leidnud. Aja kulgedes möödub elu silmade eest nagu filmilindil – kasvatakse suureks, jäädakse vanaks ja saadakse põrmuks. Elus kogetu näitamiseks kasutatakse erinevaid vaatepunkte, olgu siis sõna otseses mõttes teise inimese nahka pugedes või jälgides maailma läbi hulkuva koera silmade. Vaatajaga jagatud habraste isiklike kogemuste ja absurdselt naljakate momentide vahendamiseks kasutatud värvid, jooned ja visuaalsed elemendid lisavad kujutatule väljendusrikkust.

Shorts New Talents võistlusprogramm: lühifilm

Sõna „uus” toob endaga kaasa ootuse, uudishimu ja elevuse. Kuid ta võib ka vahest osutada naiivsuse ning kitsa maailmapildi poole, kus elukogemust on tarvis juurde koguda. Shorts New Talents võistlusprogrammi filmid kuuluvad kategooriliselt viimasesse lahtrisse, demonstreerides samas maailmapilti ja tehnilisi oskusi, mis võivad tekitada kadedust nii mõneski tunnustatud filmikunstnikus. Shorts New Talents võistlusprogramm toob meieni tõusud ja mõõnad, rõõmud ja pisarad. Meid ootab ees maailm täis üksildasi hingi, veidraid karaktereid ja maailma serval tilpnevaid inimesi. Tuleb matkata käimata radadel, ületada mägesid ning lubada endal vabalt laskuda. Programm on sama kaootiline nagu maailm praegu, ent siiski pakub see meile lootust, võimalust muutuda ja teadmist, et maailm ei ole nii hukas, kui meile tundub. Paljud neist filmitegijatest on kinomaailma tulevik. Kuid hetkel on nad siin, et rääkida käesolevast ajast ja võib-olla meid isegi üksteisega lähedasemaks muuta.

Shorts Rahvuslik võistlusprogramm

Selleaastane rahvuslik võistlusprogramm demonstreerib, kuivõrd mitmekülgne võib olla Eesti filmikunst. Leidub klassikalisi ja liigutavaid draamasid. On meeliülendavaid žanrifilme. Näidatakse mõtlemapanevaid dokumentaale. Esindatud on nii sürrealism, tants kui ka nali. Juba ainuüksi ideede ja stiilide paljusus annab tõestust sellest, et filmitegijad endiselt eksperimenteerivad ja nihutavad piire. Ja seda kõigest mängufilmide hulgas. Animatsioonide seast leiab poisi, kes teeb isa tähelepanu nimel pööraseid tükke; tõsised matused, millest saab üks vägagi napakas sündmus; ja hobuse, kes äratab kõiksugu mälestusi. Eesti animatsioonid on ebatraditsioonilised, eksperimenteerivad mängufilmi ja teiste žanritega, nad ei väsi üllatamast ning mõjuvad publikule ainulaadsel moel. Filmid räägivad nii üldlevinud kogemustest kui ka Eesti enda ajaloost, minevikust ja folkloorist, mis moodustab ääretult suure osa riigi olemusest. Rahvuslik võistlusprogramm pühitseb filmitegijate annet ja nii seda, mis Eestit ülejäänud maailmaga ühendab, kui ka seda, mille poolest riik teistest eristub.

Shorts Lasteanima võistlusprogramm

Tšau, lapsed! Me oleme tagasi uue portsu animeeritud filmidega. Tule ja naudi kolmel seansil meie hoolikalt valitud filme. Koos õpime varjudega silmitsi seistes olema vaprad ja oma erinevustest üle saama. Võtame ette seikluse, et leida lund kõige ootamatumatutest kohtadest, ja näeme mitmeid eriskummalisi sõprussuhteid. Elame kaasa julgele tüdrukule, kes saab sõbraks hiiglasliku kiviga; skeptilisele maole, kes leiab lohutust vana kaameli kõrval; ja väikesele sukeldujale, kes hakkab suhtlema noore astronaudiga. Teel kohtame näljaseid hiiri; krokodilli, kes kaotas oma aju; ja isegi oravat, kes meid kirjutama õpetab. Ning kui sa oled kunagi mõtisklenud, mida küll mutt ja teised maa-alused olevused vanaema aias meist mõtlevad, võid ootamatult ka neile küsimustele vastuse leida! Ekraanil on sind ootamas mitmed värvilised elamused. Filmid linastuvad eestikeelse dublaažiga.

Lühikesed mässajad

Parimad kunstiteosed nihutavad piire. Need esitavad meile väljakutseid ja panevad meid mõtlema maailmale, milles me elame. Need seavad kahtluse alla meie traditsioonilised vaated. Need näitavad meile, et taevas ja Maa peal on veel palju avastada. Just neidsamu ideid väljendavad oma julgete ja provokatiivsete võtetega programmi „Lühikesed mässajad” lühifilmid. Ent kuigi tihtipeale kalduvad need filmid sürrealismi, on ilmselt vägagi sobiv, et need filmid tegelevad – ajal, mil pärismaailm näib sageli ajuvaba – mitmete oluliste ja pakiliste probleemidega nagu seksuaalsus, Black Lives Matter, sooküsimused ja poliitika. Käesolevad filmid osalevad Pimedate Ööde Filmifesivali võistlusprogrammis „Põhjusega mässajad”, mis on pühendatud tavapärase filmitootmise võtteid trotsivatele linateostele. Valikust leiab nii tunnustatud filmikunstnikke kui ka uusi tegijaid, kes hakkavad tulevikus kindlasti kinomaailmas ilma tegema. Igal osaleval lühifilmil on võimalus võita Põhjusega mässaja lühifilmi eriauhind.

Doc@Shorts

Inimesed on alati leidnud viise millegi talletamiseks – alates suulise kõne kirja panemisest kuni dokumentaalfilmide ja muude vahenditeni. Dokumentaalidest on saanud palju enamat kui „filmid, mis jäädvustavad tegelikkust“. Nende filmide keskmes on endiselt faktipõhine info, kuid meile näidatakse erinevad vaatenurki, antakse võimalus kogeda teiste inimeste elu või mõtiskleda poeetilises võtmes iseenda elu üle. Docs@Shortsi programmi valik toob sinuni mõjusad palad päris inimestest ja paikadest. Kutsume teid vaatama neid inspireerivaid ja haaravaid lugusid armastusest ja leinast, väljakutsetest, leppimisest, autsaideritest ja sellest, kuidas meie valikud mõjutavad keskkonda ja meid ümbritsevaid inimesi.

Shorts Panoraam

Rahustav merevaade, tuulte teritatud mäed, õõtsuv metsatukk? Või hoopis pilguheit kellegi sügavaimatesse hingesoppidesse? Parima vaate maailmale saab ikka kinoekraanilt, kus on kõike seda ja rohkemgi. Inspireerituna Pimedate Ööde filmifestivali fookusest ning sellest, mida on meie jaoks oluline esile tõsta, heidab Panoraam valgust maailma hetkeolukorrale, et esitada vaatajale väljakutse ning teda innustada.

Shorts Alternatiivid

Järjekindlalt sama raja tallamine ei vea mõnikord välja. Lühivormide mängumaalt leiab kavalat žanrikino, lummavat tantsufilmi ja uusi, inspireerivaid vaatepunkte meie maailmale. Alternatiivid on julge ja pretensioonitu avastusrõõm sellest, kui kaugele ja madalale, sügavale ja pööraseks me suudame minna.