Eesti lühifilmid Clermont-Ferrandi festivalil
Uudis
Päevatoimetaja

Põhivõitlusprogrammis on kokku 66 filmi 52-st riigist.

Tänavusel Clermont-Ferrandi rahvusvahelisel lühifilmide festivalil linastub rahvusvahelises võistlusprogrammis Liisi Grünbergi debüüt „Miisufy“. Võistlusprogrammi filmidest vaid 11 on animeeritud ja seega on eriti tore, et Eesti on esindatud just lühianimatsiooniga.

„Miisufy“ esilinastus eelmise aasta septembris Helsingi rahvusvahelisel filmifestivalil ning on pärast seda jõudnud festivalidele nii Euroopas kui Ameerikas. Los Angeleses toimunud Ameerika filmiinstituudi loodud AFI Festil pälvis film ka žürii eripreemia. Kõige hiljutisem saavutus on mainekas Sundance’i filmifestival, kus „Miisufy“ oli samuti valitud rahvusvahelisse lühifilmide võistlusprogrammi.

Clermont-Ferrandi festivalil toimub ka temaatiline retrospektiiv, mis on pühendatud Euroopa naisrežissööridele ja 22 filmi seas linastuvad ka kaks Eesti osalusega lühifilmi. Lühifilmide valikus on Eesti režissööri Chintis Lundgreni humoorikas joonisfilm „Manivald“ (2017), mis on ka varasemalt festivali võistlusprogrammis linastunud. Animatsioon on valminud Eesti-Horvaatia-Kanada koostöös ja räägib loo memmepojast rebasest, kes saab tõuke oma domineeriva ema tiiva alt välja murda, kui nende koju tuleb pesumasinat parandama kuum noor hunt Toomas. 2018. aastal linastus film samuti esimese Eesti lühianimatsioonina Sundance’i rahvusvahelisel filmifestivalil.

Fookusprogrammis on ka Leedu režissööri Oksana Buraja lühidokumentaal „Liza, Go Home!“ (2012), mis viib vaataja väikese tüdruku maailma, kes ehitab kaitsva kookoni, et kaitsta end täiskasvanute maailma karmuse eest. Tegemist on Leedu-Eesti kaastootmisega, eestipoolne produtsent on Arko Okk tootjafirmast Acuba Film.

Sel aastal toimub festival 2.–10. veebruarini. Clermont-Ferrandi festival sai alguse 1979. aastal Prantsusmaal ning on maailma juhtiv lühifilmidele keskendunud festival, mida külastab igal aastal üle 100 000 vaataja. Samal ajal festivaliga toimub ka lühifilmide turg, mida külastavad mõjukaimad filmitööstuse esindajad.

Eesti lühifilmid on seal esindatud Baltimaade ühisstendil ja lisaks muudele üritustele toimub ka Balti vastvalminud lühifilme tutvustav turulinastus. Clermont-Ferrandi lühifilmide turul osalemise näol on tegemist pikaaegse ja viljaka koostööga, mis võimaldab üheskoos tutvustada meie andekaid filmitegijaid ja mitmekesist regiooni.

Laurence Boyce
laurence.boyce@poff.ee

Tara Karajica
tara.karajica@poff.ee