Kinodesse jõuab lühifilmide kogumik "Lühike on uus pikk"
Uudis
Päevatoimetaja

Alates 15. märtsist linastuvad kinodes müstikast ja salapärast pakatavad uued filmid noortelt režissööridelt.

Kogumikus on viis värsket filmi, mille autoriteks Leeni Linna, Jaanika Arum, Meisterjaan ja Teresa Väli. Kõigi filmide teemadeks unistused, soovid, rasked valikud ja piinav vaikus. Mille nimel tasub riskida? On see tõesti naine? Jäi Laika kosmosesse? Kas alles alguses olev suhe võib olla juba karil? Tõsisetele ja rajudele küsimustele lisab lõbusust ja särtsu väike Tinderi seiklus merekaldal.

Leeni Linna filmi "Ööbik" tegevus leiab aset 1944. aasta sügisel Tallinnas, kui Saksa väed on just taandunud ning Nõukogude võimukandjad tagasi Eestis. Noor Aleksei (Yaroslav Kucherenko) saabub tööle Patarei vanglasse, kus hoitakse eesti rahvuslasi. Aleksei on lummatud salapärasest neiust (Kärt Tammjärv), kes vangla kõrval pargis kinnipeetutele laulab. Kui Aleksei saab teada, et julgeolekutöötajatel on plaan salapärasele laulmisele vägivaldne lõpp teha, otsustab ta neidu hoiatada. See otsus viib noormehe järgmiste valikuteni, mis seavad ohtu nii tema töö kui elu. Filmi stsenaristid on Leeni Linna ja Anti Naulainen, operaator Juss Saska, kunstnik Eliisabet Merete Leppoja, monteerija Andres Hallik, produtsent Sander Lebreht ja tootja Allfilm, kaastootja Tandem Film. Filmi toetas Eesti Filmi Instituut.

Teresa Väli filmis "Öö" kisub pulmapidu ootamatult paari lahku kasvamiseks. Side, mis veel hiljuti peategelaste Astridi ja Tõnise vahel tundus nii tugev, et lubada “jah, igavesti”, langeb kahtluse alla ööl, mil oodatud kooselu pidi algama. Pulmadele eelnenud unistused ja mõtted sellest, mida abielu kummagi jaoks tähendab, ei ole enam see ankur, mis paari antud lubaduse küljes hoiaks. Olles end teineteise külge sidunud, muutub ühe osapoole kahtlus ka teise kõhkluseks. Kas noorpaar jõuab vaikimisi mõistmisele või pigem vääritimõistmisele? Filmi režissöör ja stsenarist on Teresa Väli, operaator Rasmus Kosseson, kunstnik Kaia Tungal, monteerija Andres Hallik, produtsent Helen Räim, tootja Homeless Bob Production. Filmis mängivad Ilo-Ann Saarepera, Reimo Sagor, Ingmar Jõela ja Markus Habakukk. Filmi on toetanud Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital, Villa Andropoff, High Voltage ja Balti filmi, meedia ja kunstide instituut.

Jaanika Arumi "Puudutus" jälgib delikaatselt 25-aastast Annat, kelle ema on ootamatult surnud. Ta soovib oma õigeusklikku ema kommete kohaselt viimsele teekonnale saata, kuid põrkub seejuures bürokraatlike reeglitega, mis ei luba Annal lahkunud ema ise riietada. See konflikt viib ta kokku 45-aastase matusebüroo töötaja Mariaga, kes selles loos esindab surma ja leinaga seotud varjatud hirme sügaval emotsionaalsel tasandil. Filmi režissöör ja stsenarist on Jaanika Arum, operaator Ugnius Tuleikis, kunstnik Allan Appelberg, monteerija Kaie-Ene Rääk, produtsent Tiina Savi, tootja Kartuliõis. Filmi peaosades on Martina Georgina ja Mari Abel. Filmi väljatoomist on toetanud Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital ja Go Travel.

Meisterjaani "Kuidas näkkab" on vaimukas ja hoogne lugu väikesel saarel elavast noormehest ja temaga matchivast Tinderi näkineiust. Filmi režissöör, stsenarist ja monteerija on Meisterjaan, operaator Jako Krull, kunstnikud Juulia Mikson ja Paul Mikson, produtsent Kristiina Davidjants, filmi tootjad on Maagiline Masin ja Menufilmid. Filmis mängivad Mikk Saard ja Eva Maria Aru. Filmi väljatoomist on toetanud Eesti Kultuurkapital, Creative Europe MEDIA ja Saarte Filmifond.

Leeni Linnalt on kogumikus ka teine film, "Kingitus orbiidilt", mille peategelaseks on väike poiss Otto (Otto Kahar), kelle vanemate viimane lubadus jäi täitmata - kinkida pojale kümnendaks sünnipäevaks koer. Ööl vastu tähtsat sünnipäeva, märkab Otto taevas langevat tähte ning saadab teele oma südamesoovi. Poisi üllatuseks kukub helendav objekt hoopis majatagusesse metsa. Jahmunud poiss avastab lagendikult „Sputnik 2” kosmoseraketi, mille suitsevast kapslist hüppab välja sõbralik segavereline koer, kelle kaelarihmale on kirjutatud Laika. Algab seiklus, mis paneb Otto jalutama tõelisele avastusretkele. Filmi stsenaristid on Leeni Linna ja Leana Jalukse, operaator Daniel Lindholm, kunstnik Taivi Lippmaa, monteerija Jussi Rautaniemi, produtsendid Karin Reinberg ja Merja Ritola, tootja Revolver Film, kaastootja Greenlit Productions. Filmi on toetanud Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital, Suomen elokuvasäätiö ja AVEK.