PÖFF Shorts kuulutas välja võitjad Kopli liinidel
Uudis
Päevatoimetaja

Laupäevasel auhinnatseremoonial Kopli trammidepoos kuulutas rahvusvaheline lühifilmide ja animatsiooni festival PÖFF Shorts välja kuue võistlusprogrammi võidufilmid.

Ameerika filmiakadeemia nominatsiooniõiguse said Hugo Covarrubiase animafilm "Elajas" (Tšiili, 2021) ja Danech Sani mängufilm "Päikesetõus mu mõtteis" (Kambodža, 2020). Rahvusliku võistlusprogrammi võitis Teresa Juksaare lühifilm "Kuningas" (Eesti, 2021).

Valikut auhinnatud filmidest saab näha eriseanssidel Tallinnas ja Tartus, võistlusprogrammid on nähtavad PÖFFi veebikinos 22. novembrist kuni 28. novembrini.

Kinnisel auhinnatseremoonial esines Eesti audiovisuaalne folktroonikaansambel OOPUS, õhtujuhiks oli drag-esineja Helgi Saldo. Galeriid tseremooniast saab näha siit.

PÖFF SHORTS RAHVUSLIK VÕISTLUSPROGRAMM

Esitleja: High Voltage
Žürii: Jozsef Fülöp, Carla Vulpiani, Aleksander Tsapov

PARIM LÜHIFILM
"Kuningas" (Eesti, 2021)
Režissöör: Teresa Juksaar

Žürii kommentaar: "Kaunilt meisterdatud film eksistentsist ja ajalisusest. Liivane, humoorikas ja tugeva absurditunnetusega "Kuningas" loob endas unenäolise korduste ja aegruumi keerise. "Teretulemast esto-maagilisse realismi," paistab lavastaja sosistavat."

ŽÜRII POOLT MAINITUD
"Üks imeline mees" (Eesti, 2021)
Režissöör: Jonas Taul

Žürii kommentaar: "Vastupidiselt näivale, juhatatakse rahulikult ja vaikselt vaataja suure teemapüstituse, elu mõtte juurde; visuaalne käsitlus on peen, meisterlikult teostatud animatsioonis."

F_1_the_king.jpg
Rahvusliku võistlusprogrammi võitnud Teresa Juksaare "Kuningas" põhineb Mehis Heinsaare samanimelisel novellil.

ANIMA VÕISTLUSPROGRAMM

Žürii: Jury: Paul Mas, Sabīne Andersone, Helen Unt

PARIM LÜHIFILM
Esitleja: PÖFF
"Elajas" (Tšiili, 2021)
Režissöör: Hugo Covarrubias

Žürii kommentaar: "Elegantse animatsiooni, kaunilt disainitud keskkonna ja kavalalt valitud materjalist nukkude abiga viskab autor vaataja peategelase kõhedusttekitavasse maailmasse, paljastades mõrvarliku režiimi õudused ootamatult kurjategija vaatenurgast."

ŽÜRII POOLT MAINITUD
"Ööbuss" (Taiwan, 2020)
Režissöör: Joe Hsieh

Žürii kommentaar: "Ööbuss sõidutab meid sügavale inimloomuse tumedatesse nurkadesse ja kirgedesse. Muljetavaldav graafiline stiil, helidisain ja pinge jätavad pika järelmaitse."

PARIM LASTEANIMATSIOON
"Vanille" (Prantsusmaa/Šveits, 2020)
Režissöör: Guillaume Lorin

Žürii kommentaar: "Fantastiliste elementidega originaalne lugu viib meid tüdruku põlisjuurte avastamise teekonnale. Animatsiooni võimalusi kasutatakse teema avastamiseks kavalalt."

Žürii poolt mainitud lasteanimatsioon
"Maandumine" (Soome, 2021)
Režissöör: Kaisa Pentillä

Žürii kommentaar: "Samaaegselt originaalne ja häiriv teos kasutab tõhusalt ja kavalalt nukufilmitehnikaid, et lahata olulist päevakajalist teemat. Kas me oleme kinnilukustatuna tõesti nii õnnelikud, nagu inimesed selles filmis?!"

F_1_bestia.jpg
Parima animafilmi auhind rändab tänavu Tšiilisse, võitjaks Hugo Covarrubiase "Elajas".

NEW TALENTS žürii auhind parimale tudengianimatsioonile
Esitleja: Eesti Kunstiakadeemia
"Armastusega, isa" (Tšehhi/Slovakkia, 2020)
Režissöör: Diana Cam Van Nguyen

Žürii kommentaar: "Julgelt eksperimenteerides erinevate tehnikatega räägib noor autor oma valusa isikliku loo. Tulemus tõestab taaskord, et kunst võib olla tervendav."

NEW TALENTS žürii poolt mainitud tudengianimatsioon
"Kirst" (Prantsusmaa, 2020)
Režissöörid: Yuanqing CAI, Nathan CRABOT, Houzhi HUANG, Mikolaj JANIW, Mandimby LEBON, Théo TRAN NGOC

Žürii kommentaar: "Meisterliku režiiga lubavad autorid vaatajail siseneda häiritud mehe mõtetesse, kes püüab lärmakas keskkonnas magama jääda. Täpsusega heidab film valgust ühele tänapäeva maailma väljakutsuvaimale probleemile, sotsiaalsele ebavõrdsusele."

LÜHIFILMI VÕISTLUSPROGRAMM

Žürii: Hossein Eidizadeh, Sushma Khadepaun, Tiina Savi

PARIM LÜHIFILM
Esitleja: PÖFF
"Päikesetõus mu mõtteis” (Kambodža, 2020)
Režissöör: Danech San

Žürii kommentaar: "Olime puudutatud sellest lihtsast armastusloost, mis muutus mitmetasandiliseks romantiliseks komöödiaks, vürtsitatud fantaasia ja esteetiliste valikutega. Režisöör suudab rääkida äratundmist täis loo, pöörates hoolikat tähelepanu pisiasjadele."

ŽÜRII POOLT MAINITUD
"Kolonel punapead taga nutmas" (Ungari, 2020)
Režissöör: Gergő V. Nagy

Žürii kommentaar: "Žanripiirides mängides tuletab režissöör meelde mälestusi ammu kaotatud armastusest. Kummalisel ja ootamatul viisil meenutab see, et püüaksime käesolevat hetke, eriti, kui tegu on armastusega."

F_1_sunrise_in_my_mind.jpg
"Päikesetõus mu mõtteis" räägib ilusalongis töötavast noorest naisest, kes annab järgi oma seni tagasihoitud huvile noore mehe suhtes, kes töötab öistel Phnom Penhi tänavatel kullerina.

NEW TALENTS žürii auhind parimale tudengifilmile
Esitleja: Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituut
"Mõtisklemas ilmast” (Suurbritannia, 2020)
Režissöör: Gardar Thor Thorkelsson

Žürii kommentaar: "Originaalse režiinägemuse ja enesekindla lähenemise eest. Oleme inspireeritud sellest võluvast, humoorikast ja poeetilisest viisist, kuidas film jäädvustab keskkonnakriisi meie igapäevas."

NEW TALENTS žürii poolt mainitud tudengifilm
“Paradiis” (Poola, 2020)
Režissöör: Agnieszka Nowosielska

Žürii kommentaar: "Müstiline piiblilugu, mille kõikides veenides voolab maagia. Professionaalne, mõtlemapanev, kaasahaarav ja lummav."

Valikut võidufilmidest saab näha

Lühifilmide ja animatsiooni festival PÖFF Shorts jääb kõrvalprogrammiga kinodesse kuni kolmapäevani, 26. novembrini.

  1. Pimedate Ööde filmifestival jätkub kuni 28. novembrini.