Norman Orro ja Karmo Järv: kiireid ja ohtlikuid filme!
Uudis
Päevatoimetaja

Alates 2018. aastast alates on andnud PÖFF Shorts oma hundi lõuendina üle kodumaisetele kunstnikele, et kinni püüda seda, mis parasjagu õhus.

Tänavuse aasta hundipildi autoriteks on kunstnikud ja disainerid Norman Orro ja Karmo Järv. Norman Orro on graafiline disainer, kunstnik ja produtsent, keda huvitavad teemad nagu globaliseerumine, posthumanism ja eksootika. Karmo Järv on vabakutseline kunstnik ja disainer, kes oma loomingus keskendub 3D-graafikale ja eriefektidele.

Mis on tänavuse hundinäo taga?
Norman Orro: Lühifilme võib ilmselt paljude režissööride jaoks näha teatud mõttes eksperimentaalse kasvulavana enne täispikka filmi, kus rikutakse reegleid ilma turvavöid kinnitamata. Lühike film eeldab oma olemuselt ka teatavat ideede rutakust või isegi tohutut kiirust, millega misantseenid vaataja ees lahti rulluvad, tihtipeale põrkudes lõputiitritega ootamatult ja vägivaldselt. Niimoodi saigi selle aasta hundist üks metsa eksinud kokkupõrketestide mannekeen ehk crash test dummy, mida kindlasti inspireeris ka hiljuti vaadatud Cronenbergi “Crash”.

2022 Shorts visual Norman Orro Karmo Jarv

Kas Sul on mõni lemmik lühifilm või animatsioon?
NO: Ilmselt esimene kokkupuude eksperimentaalse lühifilmiga oli Chris Markeri “La Jetée”, mis on seetõttu ka hästi mällu sööbinud ja tõenäoliselt mõjutanud mingil määral mu oskust näha still-life pildiseeriate vahel narratiivi potentsiaali. Aga võibolla lemmik on hoopis Jorgen Lethi “Perfect Human”, mis mõjub vaatamata oma vanusele nagu mingi kaasaegne Apple'i reklaam, pakkudes oma isoleeritud esteetikas teatavat anti-antropoloogilist kogemust, olles sealjuures siiski hea kaasaja peegel.

Karmo Järv: Alberto Mielgo dialoogitu sümbioos etenduskunstist, kreeka mütoloogiast ning folkloorist 3D-animatsioonis "Jibaro", mis demonstreerib õudust ning provokatiivset võlu läbi metafoori mürgistele suhetele, pakkudes nii hirmu kui ka ahvatlust.

Mida ootad festivalilt?
NO: Tahaks näha filme, mis kaasavad endas ootamatuid uusi meediume kui loojutustamise instrumente ja sealjuures teevad seda kiirelt ja ohtlikult!

KJ: Kaunist valu, ümber mähitud žestidega sentimentaalsusest, igatsusest ning empaatiast.

Norman Orro loomingut saab lähemalt kaeda tema koduleheküljel ja Instagramis.
Karmo Järve töödega tutvu Instagramis!